Sağlık Haberleri

sağlıklı bir yaşam için

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Seran Göçer soruları yanıtladı

ekledi • Aug 2nd, 2008 • Kategori: Sağlık 5,425 kez okundu

Medikal Estetik Uzmanımız Dr. Seran Göçer Forum bölümümüzde üyelerimizin sorularını yanıtladı. İşte üyelerimizin lazer epilasyondan botoks tedavisine kadar birçok konuda merak ettikleri ve uzmanımızın yanıtları:

Soru: Benim bacaklarımda çok fazla selulit var. Bu genç kızlığımdan beri mevcut. Bu yaşıma kadar pek çok spor etkinliğine katildim, vakumlu masaj yoluna gittim ama bir turlu kilolarımdan ve selulitlerimden kurtulamadım. Ayni zamanda bacaklarımda deri yüzeyine çok yakan kılcal damarlar var. Bunlar sanırım dolaşım bozukluklarından kaynaklanıyor. Bu damarlar bacaklarımda morarmış izlenimi veriyor ve görüntüsü hiç de hoşuma gitmiyor.

Selulit ve kılcal damarlar konusunda ne önerirsiniz?
Yanıt: Kesinlikle haklısınız. Sorunlarınız dolaşım bozukluğunu adını verdiğimiz hidrolipodistrofi dediğimiz hastalıktan kaynaklanıyor. Ve halk arasında selülit adını verdiğimiz bu sorunun nedeni birinci sırada kadınlık hormonlarımız ve şu anda tek tıbbi tedavisi mezoterapi yanında vakumlu masaj, doğru beslenme, egzersiz elbette ki uygulanabilir.

Kılcal damarlarınız daha sonra tedavi edilmelidir. Günümüzde 4 mm çapa kadar bütün kılcal damarların lazer yöntemi ile tedavi edebiliyoruz.

Soru: Ben 2004 yılı mart ayında roacuttanne tedavisine başladım ve 18 ekim 2004 yılında tedavim bitti. Şu an cildim eskiye göre süper. Ancak yanaklarımda çok derin olmayan izler var. Çok belli olmasa da yine de görülebiliyor.

Benim sorum tedavi kesin çözüm mü ve bir daha sivilce çıkma ihtimali olabilecek mi? Bahsettiğim izler ileride kaybolabilir mi?
Yanıt: Sivilceleriniz tekrar etme şansı artık düşük ancak yanaklarınızda kalan izler kendiliğinden yok olmaz. Kalan izlerin tedavisi için bazı tedavi seçeneklerimiz var. Bunlar; kimyasal peeling, mikropeeling, cilt içi enjeksiyonlar olabilir. 3-6 ay arasında %70 oranında düzelme sağlayabiliyoruz. Kalan izlerinizin tedavi şansı vardır.

Soru: Botoks nedir? cilde bir zararı var midir? Hangi bölgelere uygulanır?

Sanatçıların özellikle yüzlerindeki hormonlu gibi şişlikler botoks yüzünden midir? Her yasta botoks kullanılır mi ?

Bir de yukarıda bahsettiğim vakumlu masaj LPG olarak geçiyor. 35 dakika hakikaten vakumlu bir aletle masaj yapılıyor. 15 seansta gözle görülür, sanki 10 kilo vermiş gibi bir görüntü hakim oluyor. Ancak bırakınca tekrar vücut kendini bırakıyor.

Benim sormak istediğim su: Bu LPG aleti cilt yüzeyine yakın kılcal damarlara zarar verir mi? Artmalarını sağlar mı? Sonuçta bu zayıflama yöntemi sağlıklı mı?

Kısacası botoks hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz?
Yanıt: Botoks botilinium bakterisinin toksininden elde edilmiş nörotoksin kompleksidir. Doğru uygulandığında, doğru hasta seçiminde herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Her yaşta yapılabilir.

Mimik kaslarımızın oluşturduğu dinamik çizgilerimizin tedavisinde kullanılır. Güvenli ve kısa sürede sonuç aldığımız bir yöntemdir.

Botoks uygulamasından sonra asla yüz şişmez. Sanatçılarda gördüğümüz farklılıklar başka uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Özellikle alın çizgileri ve göz çevresinde kullanıyoruz.
LPG yüksek vakumda ve yanlış uygulanırsa kılcal damar oluşturabilir. O nedenle, mutlaka hekim kontrolünde vakumlu masaj yapan yerleri tercih edin.

Soru: Ben 28 yaşındayım ve ileride oluşacak kırışıkları önlemek için şimdiden yapmam gerekenler var mı? Bunlar nelerdir?

Piyasada birçok ürün var. Bunlar gerçekten işe yarıyor mu sizce?
Yanıt: Bu yaşta düzenli ve doğru ev bakımı yaparak ve kozmetik ürünlerimizi doğru seçerek ileriye dönük çizgilerimizin oluşmasını önleyebiliriz. Bu konuda piyasada satılan kozmetikler yerine medikal estetik hekimlerinin önerdiği ve eczane ya da klinik satışı olan Dermakozmetik ürünleri öneririm.

Seçim yapmadan önce lütfen bir hekimle görüşerek cilt tipinizi öğrenin.

Soru: Ben lazerli epilasyonla ilgili bilgi almak istiyorum mümkünse.

Fiyatların birbirinden çok farklı olmasının sebebi kalite veya işe yarama mı yoksa başka nedenleri de var mı?
Yanıt: Lazer epilasyon hem acısı hem süresi açısından oldukça üstün bir tedavi yöntemidir. Çok açık renkli kıllar dışında hemen bir çok bölgede çok yüksek oranda başarılı olmaktayız.

Herhangi bir yan etkisi bildirilmemekte hatta her ne kadar tercih etmesek de hamilelilerde dahi WHO tarafından uygulanması serbest bırakılmıştır.

Seans sayıları asla kesin değildir. Cildinize, uygulanacak bölgeye, cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Her merkezde farklı fiyatlar olması konusunda hiç bir fikrim yok. Ancak bizim merkezimizin gayet uygun olduğunu biliyorum.

Soru: Imedeen adlı tablet ve benzerlerinin (ilaç olarak kabul edilebilir mi bilmiyorum) gerçekten cilt gençleşmesi ve kırışıklar konusunda etkili olup olmadığını merak ediyorum.

Etkiliyse, sonuçlarını görmek için ne kadar süre kullanmak gerekir?
Yanıt: Bu tabletlerin literatürel anlamda bilgileri bulunmadığı için size net cevap vermem zor. Ancak kullanan hastalarımdan kullandıkları süre boyunca memnun olduklarını duyuyorum. Doğru beslenme, antioksidan vitaminler dediğimiz A,C,E vitaminlerinin yeterli alınması, yeterli su içmek nasıl cildimiz için önemlidir. Ancak yaşlanma çizgilerimizi durduramazlar. İşte bu tabletler de cildimizi besleyebilirler. Kullanımında bir sakınca görmüyorum.

Soru: Ben eczanelerde satışı yapılan Vichy marka kozmetik ürününü kullanıyorum ve memnunum. Bu urunun myokine diye bir kremi var ve içinde botoks olduğu söyleniyor. Bu kremin gerçekten bir yararı var midir? Bu ürünün kırışıklıkları düzeltmediği konusunda bir söylenti de çıkmıştı.

Botoks kremle uygulanabilir mi?

Bir de siz LPG uyguluyor musunuz?
Yanıt: Vichy?nin bu kreminde botoks yoktur. Kendi geliştirdikleri kasları rahatlatıcı, gevşetici bir malzeme olduğu söylenmektedir. Elbette ki botoksla birlikte son dönemde çıkan mimik gevşetici kremler kullanılabilir. Etkilerinin artacağını düşünüyorum.

Bizim merkezimizde refleksoterapi mantığı ile Starvac vakumlu masajı uygulanmaktadır. Refleks mekanizmalar uyarılıp lenf drenajı artırılarak kilo vermeye ve selülit tedavisine destek olmaktayız.

Ayrıntılı bilgi için özel e-mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Soru: Ben liposuction hakkında bilgi almak istiyorum sizden, karın bölgesi için düşünürsek eğer bu operasyon sonrası düz bir karına sahip olunuyor mu gerçekten ve yan etkileri var mı, varsa neler..
Yanıt: Bu konuda size ben değil ama Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahımız Op. Dr. Tuğrul Turan yardımcı olabilir. Kendisine soru sormak için portalımızdaki köşesinden ulaşabilirsiniz.

Soru: Ben de roacutanne tedavim bittikten sonra çenemdeki tüyler için lazer epilasyona başladım.Çok çok memnunum 6 seansa biter dedi doktorum ve sahiden de artık çok azaldı. Elimle bile çekince geliyor tüyler, cımbızı kaldırdım bir köşeye.

6 seans sonra doktor tamam derse bir daha asla çıkmaz mı tüyler. Bunu merak ediyorum. Ya da tedaviyi şuan bırakmış olsam o zaman tekrardan çıkma şansı var mı? Fiyat olarak ben 50 $ veriyorum. Seanslar 40 günde 1 kez oluyor.
Yanıt: Sizin adınıza çok memnun oldum. Tüylerden tamamen kurtulmak gerçekten büyük rahatlık. Lazer epilasyon sonrasında asla eskisi kadar olmamak şartıyla zayıflamış tek tük tüyler 4 ya da 5 sene sonra yeniden çıkabilir. Hemen herkeste çıkması şart değildir. Ancak şu anda bilgiler bu yöndedir.

Soru: Ben 43 yaşındayım ve yüzümde son beş yıldır yoğun lekelenme oluştu ve sürekli artmakta… Bunu önleme amacı ile cilt uzmanı doktorumun önerdiği leke gidericilerin de bir yararını göremedim.

Son zamanlarda medyadan izlediğim lazer yönteminin olumlu ve olumsuz etkilerinin ne olduğu ve nerede yapılması gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Yanıt: Her şeyden önce cildinizdeki lekelenmelerin neden oluştuğunu ve arttığını bulmamız gerekli. Cilt tipi olarak hassas, kuru ve açık tenli bir cildiniz varsa başta güneş ışığı, sigara, bazı dış etkenler ya da sivilceler bu lekelere neden olabilir. Eğer cildimize uygun ev ve klinik bakımları ile desteklersek yeni lekelerin oluşmasını ve artmasını önleriz.

Lekeleriniz konusunda sizi görmeden ve tanı koymadan lazer yöntemi uygundur diyemiyorum. Çünkü bu konudaki tedavi seçeneklerimiz fazla. Kimyasal peeling, lazersurfaceing, mikroenjeksiyonlar, fotorejunation gibi bazıları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden öncelikle cilt tipinizi ve kullandığınız ürünleri bilmek isterim.

Soru: Yazın tatile gittiğimizde yine yüzümü korumam gerekecek mi güneşten? Roacutanne tedavisi sırasında hep korudum çünkü.

Artık bittiğine göre her sabah kullandığım nemlendiricimi sürüp, güneşlenebilir miyim?
Yanıt: Maalesef bu yaz ve diğer yazlar ve güneşe çıkacağınız her zaman size koruyucunuzu kullanmanızı öneriyorum. Bu önerim roactan tedavisinden değil, güneş özellikle yazın zararlı ışınları ile cilde leke, sivilce ve kırışıklık konusunda çok zarar vermekte.

Bu yüzden hemen her zaman nemlendiricinizin üzerine koruyucunuzu sürerek güneşe çıkın. Yüz için en az 30 faktör kullanın. Bronzlaşmak için çok başarılı kozmetik ürünler var.

Soru: Cildim karma bir cilt tipi. yani eczanelerdeki cilt bakim uzmanları öyle söylüyor. Yaklaşık 4 senedir yüzümde toplu iğne başı kadar minik beyaz yağ bezesi sandığım şeylerden çıktı. Sıkmak çok sakıncalı ama siyah noktaların temizlendiği gibi temizlenmiyorlar.

Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Çok fazla değiller ve çok pütürlü de değiller ama nasıl yok edilebilirler?
Yanıt: Yüzünüzde oluşan bu kabartıların kapalı komedon adını verdiğimiz yağ bezeleri olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda geçirdiğiniz psikolojik değişiklikler, kullandığınız ürünler, hormonal yönden farklılıklar bunlara neden olmuş olabilir. Cildinizin yağlanmasını artıracak örneğin cilt temizleme sütü gibi ürünleri tercih etmemelisiniz. Cilt temizliğinizi özel sabun, jel ya da tonikle yapmalısınız. Var olan yağ bezelerinizi cilt bakım uzmanına buhar altında temizletebilirsiniz. Asla evde sıkmayın. Leke bırakabilirler.

Soru: Benim yüzümde küçüklükten kalan bir yara izi var, estetik operasyon gerektirecek kadar büyük değil, ama çökük duruyor, çok rahatsız oluyorum.

Bir çaresi var mı, teşekkürler
Yanıt: Cildinizde oluşan çökmeleri tek seansta dolgu tedavisi adını verdiğimiz yöntem ile düzeltmemiz mümkün. Burada kullandığımız malzeme hyluralik asit içeren preparatlardır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Normalde vücudumuzda bulunur ve kıkırdak dokumuzu oluşturur. Bu enjeksiyonların 6-8 ay kalıcılığı vardır. Tekrarı gereklidir.

Eğer çok rahatsızsanız, küçük bir enjeksiyonla kısa sürede bu problem düzeltilebilir.

Soru: Ben bölgesel zayıflama hakkında bir şey sormak istiyorum. Doğumdan sonra karnım kaldı ve sarkma oluştu bunu ameliyat olmadan toparlamak mümkün mü?

Maalesef egzersiz, spor yapamıyorum ne önerirsiniz?
Yanıt: Karında oluşan sarkma ve yağlanma problemi pek çok tedavinin bir arada olmasını gerektirir. Estetik cerrahiye başvurmaksızın bir miktar toparlanma ve iyileşme mümkün. Ancak egzersiz, doğru beslenme bunun temelini oluşturur. Medikal Estetik konusunda size bölgesel kilo vermede mezoterapi, elektrolipoliz, refleksoterapi tedavilerinin kombinasyonunu öneririm. Ancak karın cildiniz %100 eski gerginliğine plastik cerrahi olmaksızın dönmez. Yine de eskisinden çok daha ince bir görünüm ve daha elastik bir cilt elde edebiliyoruz.

Soru: Lazer epilasyonun esmer tenlerde lekelenmeye yol açabildiği söyleniyordu. Halen durum böyle mi? Eğer öyle bir sorun yoksa yüzümdeki tüylerden sonsuza dek kurtulmayı çok isterim.
Yanıt: Lazer epilasyon çok koyu tenlerde dikkatli uygulanmazsa yanık oluşturarak lekelenmeye yol açabilir. Lazerde kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından ışık emilir. Aynı pigment cildimizde de bulunmaktadır. Esmer tenlerde daha fazla olduğundan bu durum göz önünde bulundurularak lazer epilasyonu planlıyoruz.

Ancak son yıllarda esmer tenler için de güvenle kullanılabilen Nd-yağ lazer teknolojileri üretildi. Doktorunuzdan bu konuda bilgi alarak güvenle lazer epilasyon yaptırabilirsiniz.

Soru: Oğlum 4,5 yasında. Beyaz tenli ancak sırtında tüyler var. Öyle ki banyoda duşu sırtına tuttuğumda tüyler yol yol belli oluyor. Ama görünüş açısından şimdilik hiçbir kotu durum yok. Çocuklar uzmanlık alanınıza giriyor mu bilmiyorum ama ilerde bu tüyler dökülür mü?

Yetişkin erkeklerde de lazer epilasyon uygulanıyor mu? yani ciltleri epilasyona uygun mu?
Yanıt: Elbette ki erkeklere de lazer epilasyon uygulanmakta ve çok da başarılı olmaktadır. Çocuklar uzmanlık alanıma girmiyor. Dolayısıyla size bu konuda her hangi bir şey söyleyemeyeceğim.
Ancak erkek ya da kız çocuklarımız 17 yaşına gelmeden önce lazer epilasyona alınmamaktadır.

Soru: Size botoks ve kaş kaldırma için başvurmak istiyordum. Bir de dudaklarım çok ince biraz dolgunlaştırmak mümkün mü? Sizden nasıl randevu alabilirim?
Yanıt: Botoks ile kaş kaldırmak mümkün ve ince dudaklarda dolgu tedavisi gerçekten çok başarılı oluyor. Ancak sizi gördüğüm zaman nasıl bir uygulamaya ihtiyacınız olduğuna karar verebiliriz.

Randevu almak için aşağıdaki iletişim bilgilerimden ulaşabilirsiniz:
www.memorial.com.tr
Medikal Estetik E-randevu
0212-210 66 66 – 1910

Soru: Doğumdan sonra tüm kilomu fazlasıyla vermeme karşın gebelik döneminde karın bölgesinde oluşan yırtık ve aşırı büyüme nedeniyle karın bölgemdeki sarkmadan rahatsızlık duyduğum için eski gerginliğine kavuşması için operasyon düşünüyorum. 2.doğum düşünenlerde 2. çocuktan sonra olabildiğini okumuştum.

Böyle bir operasyonu tavsiye eder misiniz? Sizce sakıncaları var mıdır?
Yanıt: Bu konudaki karar size aittir. Hemen her operasyonun kendine göre bir takım riskleri vardır. Ancak hayatta karşı karşıya kaldığımız risklerle kıyaslarsak çok anlamsız kaldıklarını söyleyebiliriz. Önemli olan sizin kendinizi daha iyi, daha sağlıklı hissetmeniz. O yüzden kararınızı verdikten sonra bir Estetik Cerrahla görüşün. Eğer her şey düşüncelerinizde yerleşirse bir kez daha düşünün, sonra geri adım atmayın.

Yeniden gebe kaldığınızda çok kilo alırsanız elbette ki tekrar sarkma olabilir. Ancak riskiniz ameliyat olmayan bir kişiyle aynıdır. Bu konuda Estetik Cerrahımız Tuğrul Bey’e portalımızdaki köşesinden ulaşarak soru sorabilirsiniz.

Sağlık bölümünde çalışıyor...
| Sağlık bölümü tüm konuları

One Response »

  1. Merhaba.Benim saç ile ilgili bir sorum vardı.Ya benim sorunum şu:saçlarım bir türlü uzamıyor.Ne yapsam.Değişik değişik şampuan kullanıyorum.Saç bakımıma çok ilgi gösteriyorum.lütfen bu konuda bana yardımcı olun.Teşekkürler.