Sağlık Haberleri

sağlıklı bir yaşam için

Medyanın ergenlik çağındaki gençler üzerindeki etkileri

ekledi • Jul 16th, 2008 • Kategori: Ergenlik Dönemi 4,476 kez okundu

Televizyon ve filmler, video oyunları, bilgisayarlar ve müzik gibi diğer medya unsurları artık günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi.

Eğitsel, yaratıcı, çeşitli ve düşünmeyi teşvik eden içerikleri ile ergenlik çağındaki gençler için yararlı pek çok medya programı mevcut. Ancak medyanın bazı olumsuz etkileri de olabiliyor. Örneğin çok fazla televizyon seyretmek obesite ve düşük okul performansı ile ilişkilendiriliyor.

Ayrıca televizyonda izledikleri şiddet gençleri şiddete karşı duyarsızlaştırıyor ve saldırgan davranışları artırıyor, okul başarısını etkiliyor ve hatta bazı gençlerin dünyaya tüm bakışını şekillendiriyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar şiddet ve cinsellik içeren filmleri izleyen ortaokul ve lise çağı çocuklarının sigara ve içki kullanma eğiliminin arttığını ortaya koyuyor.

Küçük çocuklar için hazırlanmış çizgi filmler dahi şiddet eylemleri içerebiliyor veya sigara ya da alkolden bahsedebiliyor.

Medyanın ergenlik dönemindeki gençleri çok fazla etkilemesinin bir nedeni de, bu yaştaki gençlerin medyaya çok daha fazla maruz kalmaları. Araştırmalar tipik bir hafta içerisinde 8-18 yaş arasındaki çocukların günde altı saatten fazla bir süreyi televizyon izleyerek, video oyunları oynayarak, video filmleri izleyerek, bilgisayar kullanarak ve müzik dinleyerek geçirdiklerini ortaya koyuyor. Bu süre ise neredeyse tam zamanlı bir işte geçirilen süreye eşit!

2-7 yaş arasındaki küçük çocuklar dahi günde ortalama üç saati çeşitli medya unsurlarını kullanarak geçiriyor.

Medyanın ergenlik dönemindeki çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için anne-babaların yapabileceği bazı şeyler ise şunlar:

Toplam medya süresini kısıtlayın
Ergenler ve 2 yaşın üstündeki tüm çocuklar televizyon, video, video oyunları ve bilgisayar gibi medya unsurlarını günde bir-iki saatten fazla kullanmamalıdır. Bunun yerine ergenlik dönemindeki çocuğunuzu kitap okumak, spor yapmak, ev dışı etkinliklere katılmak, arkadaşları ile konuşmak, mektup yazmak ve ev işlerine yardım etmek gibi faaliyetlere yönlendirebilirsiniz.

Programları dikkatli seçin
Ergenlik dönemindeki çocuğunuz televizyon veya video izlemeden önce, ona uygun olup olmadığını anlamak için izleyeceği programın konusunu öğrenin. Ancak sadece film eleştirilerine güvenmemek de gereklidir. Bunlar filmin içeriği konusunda size bir fikir verse de, en doğrusu filmi önce kendinizin izlemesi olacaktır. Önceden bilgi sahibi olarak ergenlik dönemindeki çocuğunuzun şiddet, küfür, seks, alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı gibi konuları içeren medya unsurlarına maruz kalmasını önleyebilir veya sınırlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun izlediği şeyi izleyin
Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun izlediklerini, siz de onunla birlikte izleyin ve gördüklerinizi onunla tartışın. Film karakterleri tarafından ifade edilen konular hakkında konuşun ve sizin aile değerlerinizin hangi açılardan bu filmde gördüklerinizden farklı olduğunu belirtin. Çocuğunuza reklamları eleştirel olarak görmeyi öğretin. Çocuğunuzun odasına kullanımını gözleyemeyeceğiniz televizyon ya da bilgisayar koymayın.

İyi bir rol modeli olun
Kendi medya kullanımınızı sınırlandırın. İzleyeceğiniz programları dikkatle seçin ve izlediğiniz program bitince televizyonu kapatın. İçerik olarak sadece yetişkinlere yönelik programları çocuklar uyuduktan sonra izleyin.

Dr. Ayten Erdoğan
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

www.aytenerdogan.com

Sağlık bölümünde çalışıyor...
| Sağlık bölümü tüm konuları

Comments are closed.